Osale heategevuslikul liikumispäeval ja enneta 2. tüüpi diabeeti

Osale laupäeval, 14. novembril Tartus Maailma diabeedipäeva heategevuslikul jooksul või kõnnil, nii hoiad tervist ja ennetad 2. tüüpi diabeeti. Ühtlasi teed head, ürituse osalustasud annetatakse 1. tüüpi diabeediga lastele. Heategevusjooksul on võimalik osaleda ka virtuaalselt, registreerides oma liigutud kilomeetrid kuni 14. novembrini.

Aktiivne liikumine on 2. tüüpi diabeedi ennetuseks ja haiguse paremaks kontrolliks ülioluline. Just ennetus- ja teavitustööks ning diabeediga laste toetamiseks korraldavad Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühing (Diabeedikool), Eesti Diabeediliit, Tartu Suusaklubi ning Novo Nordisk Eesti Maailma diabeedipäeva raames heategevusliku liikumispäeva.

Diabeedipäeva kõnni- ja jooksuürituse ametlikuks toimumispaigaks on Tartu Tähtvere spordipark. Start antakse 14. novembril ujuva graafikuga vahemikus kell 12.00-13.00. Üritus lõppeb kell 15.00. Täna, reedel ja homme, laupäeval, saab liikumisüritusel osaleda ka virtuaalselt, registreerides oma läbitud kilomeetrid www.diabeedipaev.ee ja tehes minimaalselt 5 eurose annetuse.

2. tüüpi diabeedi väga laialdase leviku põhjusteks on peamiselt süvenev linnastumine, sotsiaal-majanduslik ebavõrdsus, istuv eluviis ehk vähene liikumine ja ühekülgne toitumine. Seetõttu on igalühel meist oluline anda oma panus diabeedi leviku pidurdamisse ning ei ole kahtlustki, et ennetusel on selles keskne osa. Eestis on diabeedi levimus 7%, 2. tüüpi diabeeti on haigestunud rohkem kui 70 000 inimest.

1. tüüpi diabeeti ei ole võimalik ennetada, enamasti haigestuvad sellesse lapsed ja noored täiskasvanud, tegemist on autoimmuunhaigusega. 1. tüüpi diabeeti põdevate laste arv kasvab ka Eestis igal aastal. Täna on Eestis ligi 800 1. tüüpi diabeeti põdevat last ja noort. Heategevusjooksu osalustasud annetatakse ELDÜle diabeedilaste suvelaagri korraldamiseks. ELDÜ juhatuse liikme Kristi Peegeli sõnul näitas hiljuti läbiviidud ulatuslik diabeediperede elukvaliteedi uuring, et 90% lapsevanematest tunnevad, et nad ei saa oma laste diabeedi haldamisest puhata. “Just suvine lastelaager, kus kogenud meditsiniõed hoolitsevad haigete laste eest ööpäevaringselt, on liiga sageli ainsad 5 ööpäeva aastas, kus lapsevanemad saavad magada ega pea pidevalt mõtlema oma lapse elule ja tervisele,” selgitas Peegel regulaarse lastelaagri korraldamise vajadust.

Maailmas põeb diabeeti iga üheteistkümnes inimene ja prognoositakse, et 2045. aastaks on see haigus juba igal üheksandal maailma elanikul. Diabeet on tervishoiusüsteemidele järjest suuremaks koormaks. Kui kroonilist haigust põdevad inimesed ei saa korralikku ravi või nad ei mõista oma igapäevase ravivajaduse tõsidust, võivad neil tekkida eluohtlikud tüsistused: jalgade amputeerimine, nägemiskadu, neeru dialüüsravi ja asendusneeru vajadus, närvide-, südame-veresoonkonna ning ajukahjustused.

Loodame väga, et jooksust osavõtjate ühise pingutusena koguneb vähemalt 1998 läbitud kilomeetrit – just nii kaugel asub Tartust Novo Nordiski Kalundborgi tootmisüksus, kus valmib pool kogu maailma insuliinist. Insuliin on hormoon, mille abil saab diabeeti põdev inimene toidust kätte energia ja mille abil saab diabeeti põdev inimene elada. Veel 100 aastat tagasi oli 1. tüüpi diabeet surmav haigus.

Kristi Peegel, ELDÜ juhatuse liige, tel 5116492

Kertu Margus, Novo Nordisk Eesti, ürituse korraldaja, tel 5123600

Diabeedipäev

Jaga seda uudist!

Astu MTÜ Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühingu liikmeks