Kas lapse saatmine lasteaeda või kooli tekitab Sinus hirmu ja ärevust?
Kuidas ta seal diabeeditoimingutega hakkama saab ja kes teda aitab?
Sa tunned, et ei saa tööl rahulikult olla, sest mõtled pidevalt, mis on lapse veresuhkur ja kas toidu katteks sai insuliin tehtud?
Või oled hoopis õpetaja, kelle klassis on diabeediga laps ning tahad teada, kuidas teda vajadusel aidata?
Diabeedikooli õed ja kogemusnõustajad tulevad lasteaeda või kooli kohale üle Eesti, pakkudes täpselt lapse vajadustele vastavat koolitust. Vastavalt lapse raviplaanile koolitame õpetajaid, söökla töötajaid, treenereid, tugispetsialiste ja klassikaaslasi üheskoos tegutsema selle nimel, et lapse tervis oleks väljaspool kodu hästi hoitud. Kõik meie koolitajad on kas ise diabeediga lapse vanemad, põevad ise diabeeti või on sellega palju kokku puutunud – võid olla kindel, et nad mõistavad Su muresid.
Meie koolitaja käib kohapeal ja nõustab telefoni teel seni, kuni haridusasutus ja lapsevanem tunnevad, et tulevad edaspidi koostöös ise toime.
Koolituse läbiviimise eeldused
Koolituse läbiviimiseks täidab lapsevanem koos lapse endokrinoloogiga “Diabeediravi juhised”, kus on kirjeldatud vajalikud tegevused diabeedi haldamiseks lasteaia- või koolipäeva jooksul. Koolituse käigus saab lasteaia või kooli personal teadmised ja oskused, et järgida „Diabeediravi juhistes“ toodut ning omalt poolt toetada diabeediga lapse head toimetulekut.
Lapsevanem peaks samuti koolitusel kohal olema, kuna see koolitus keskendub konkreetse lapse ravijuhistele ning tema vajadustele. Peale koolitust jääb lapsevanema kohustuseks igapäevane suhtlus kooli või lasteaiaga lapse diabeeti puudutavates küsimustes.
Lasteaia või kooli personalile mõeldud koolitusmaterjalid on jaotatud kolmeks tasemeks:
- 1. taseme juhend kõigile lasteaia või kooli töötajatele. Selle juhendiga ei kaasne koolitust, info võib panna üles õpetajate toas, jagada koosolekul või siseveebis.
- 1.+2. taseme juhend lapsega otseselt kokku puutuvatele õpetajatele ja teistele töötajatele. Nemad osalevad ka koolitusel.
- 1.+2.+3. taseme juhend lapse tugiisiku(te)le koos koolituse ja praktiliste harjutustega.
Koolitaja kohtub ka haridusasutuse toitlustajaga, vaadatakse üle menüü ning süsivesikute arvestamine. Vastavalt sotsiaalministri määrusele Tervisekaitsenõuded toitlustamisele koolieelses lasteasutuses ja koolis peab iga serveeritud toidu kohta olema arvestatud põhitoitainete (rasvad, valgud, süsivesikud) kogus ning see peab olema kättesaadav toidu valmistamise ja jaotamise kohas. Ehk siis – söökla peab olema võimeline iga päeva kohta väljastama menüü koos toiduportsude süsivesikute arvestusega.
Koolituse tulemusel on:
- lapse kaaslased teadlikud diabeedist, oskavad esmaabi anda ja tänu info jagamisele on kaaslaste poolt narrimine haruharv;
- tagatud, et sööklas osatakse arvutada toidu süsivesikuid ja kättesaadav iganädalane menüü;
- haridusasutuses lapsel tugiisik, kes aitab teda toiduinsuliini arvutamisel, annustamisel ja süsivesikute arvutamisel;
- kõik lapsega kokkupuutuvad täiskasvanud teadlikud madala veresuhkru tunnustest ja oskavad anda esmaabi.
Koolituse materjalid
Koolituse materjalid leiad siit
Koolituse eest tasumine
Kõik Diabeedikooli nõustamised ja koolitused on rehabilitatsiooniteenused, millega anname teadmisi ja oskusi diabeediga igapäevaseks toimetulekuks. Teenused on tasuta, kui klient on suunatud rehabilitatsiooniteenusele Sotsiaalkindlustusameti või Töötukassa kaudu.
Ilma rehabilitatsiooniteenusele suunamiseta on kõigil võimalik teenuseid kasutada vastavalt meie hinnakirjale.
Koolitajad