Kes on hüpokoer?

Hüpokoer ehk diabeedi abikoer on välja õpetatud hindama oma peremehe madalat veresuhkrutaset lõhna järgi ning talle sellest märku andma (markeerima). Hästi koolitatud koer oskab koolituse lõpuks tuua vajaliku toidu või joogi veresuhkrutaseme tõstmiseks või alarmeerida kaasinimesi peremehel tekkinud ohtlikust olukorrast.

Milline koer sobib?

Hüpokoeraks sobivad koerad, kes on inimesega koostööle orienteeritud (iseseisvad jahikoerad ei sobi) ja kellel on hea ninatöö (üldjuhul lühikese koonuga tõud nagu mopsid, buldogid ei sobi). Kõige lihtsam on sobivate eeldustega koer leida järgmiste tõugude seast: Labradori retriiver, kuldne retriiver, Nova Scotia retriiver, austraalia lambakoer. Väiksematest koertest: cocker spanjel, welsh springer spanjel, vene spanjel, inglise spanjel, papillon. Kui soovite labradori või kuldset retriiverit, andke meile teada saame soovitada kasvatajaid, kellega teeme sobiva kutsika valikul koostööd.

Hüpokoeraks sobivad ka segaverelised koerad kui neil on sobivad iseloomuomadused olemas.

Koolitusele on oodatud koerad vanuses 3 elukuud kuni 5 eluaastat.

Koera valiku osas annab nõu meie koeratreener Kati Ernits (info@koertekoolitus.eu).

Huvitavaid fakte:

• On koeri, kes hakkavad markeerima ka võõraid inimesi.
  • Esmalt õpivad koerad ära tundma madalat veresuhkrutaset.
  • Ilma eraldi treeninguta markeerivad koerad hiljem ka kõrget veresuhkrutaset.

Eestis on treenitud ja atesteeritud 38 hüpokoera, kes igapäevaselt oma peremehi abistavad. 2023 alustas uus grupp 10 koeraga.

Anna osalemissoovist teada

Koolitused toimuvad Kolgaküla rahvamajas moodulõppe vormis. Kohtumised on kindlatel aegadel ca 1,5kuuste vahedega nädalavahetustel. Kokku on 7 moodulit ja koolitus kestab 1 aasta. Kohal tuleb käia koos koeraga. Kohapeal saab osaleja treeneritelt teadmised ja harjutused, mida isesesivalt treeningute vahepealsel ajal teha. Lapsele treenib koera üldjuhul lapsevanem.

Koolitus sisaldab nii lõhnatreeningut kui igapäevaelu kuulekust. Viimasel moodulil on eksamid (nii lõhn kui baaskuulekus). Peale edukat eksami sooritamist harjutavad koerajuhid iseseisvalt ning treenerid annavad tagasisidet koera töö kohta ja vajadusel soovitusi treeningu muutmiseks. Ametliku hüpokoerte tunnustuse ja töökoera vesti saab, kui koera veresuhkrutaseme markeerimistest on vähemalt 80% õnnestunud.

Koolituskalender 2024/2025

Info ja registreerimine: Kati Ernits, info@koertekoolitus.eu

30.11.2023 kõigile huvilistele tasuta hüpokoerte huvilistele eelkoolitus. Koolitus on osalejatele tasuta. Osalemiseks palun võtke ühendust Kati Ernitsaga.

Moodul Kuupäev
1. moodul 18.05.-19.05.2024 (2-päevane)
2. moodul 06.07.-07.07.2024 (2-päevane)
3. moodul 17.08.-18.08.2024 (2-päevane)
4. moodul 19.10.2024
5. moodul 23.11.2024
6. moodul 25.01.2025
7. moodul 03.05.2025

Koolituskalender 2023/2024

Info ja registreerimine: Kati Ernits, info@koertekoolitus.eu

29.11.2023 kell 18.00-20.00 on hüpokoerte huvilistele eelkoolitus veebi teel. Koolitus on osalejatele tasuta. Osalemiseks palun võtke ühendust Kati Ernitsaga.

Moodul Kuupäev
1. moodul 13.05.-14.05.2023 (2-päevane)
2. moodul 01.07.-02.07.2023 (2-päevane)
3. moodul 19.08.-20.08.2023 (2-päevane)
4. moodul 21.10.2023.
5. moodul 25.11.2023
6. moodul 27.01.2024
7. moodul 04.05.2024

Hüpokoera koolitus maksab 1650.00 €, millest eduka õppe läbimise korral on võimalik tagasi saada 550.00 € Lions Europa fondist. Boonus on see, et koolituse läbimisega saate hüpokoera koolitamise teadmised kogu eluks ja tulevikus ei ole enam vaja uue koeraga käia kogu koolitusprotsess läbi, vaid saate juba ise treenida.

KOOLITAJAD

KATI ERNITS
KATI ERNITSHüpokoerte koolitaja
Kati treenib koeri alates 2008 aastast. Hüpokoerte koolitamist on ta õppinud Soome organisatsioonis Hypokoera RY. Alates 2016 treenib Eestis hüpokoeri koostöös Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühinguga. Varasemalt on ta läbi viinud teraapiakoerte eelsobivusteste ning osalenud oma koertega erinevates loomi kaasavates sekkumistes. Koera juhtimisel ei saa üle ega ümber inimese käitumisest. Kati baasharidus on psühholoogia ning ta omab kogemusnõustaja kutsetunnistust.
AAVO KULDSAAR
AAVO KULDSAARHüpokoerte abitreener
Aavo on hüpokoerte abitreener 2019. aastast. Oma hüpokoera, Simona, treenis ta välja ühena esimestest Eestis, osaledes ELDÜ hüpokoerte pilootprojektis 2016. aastal.
Aavo on 1. tüüpi diabeeti põdenud 1985ndast aastast ning koerte kasvatamise ja treenimisega tegelenud 2014. aasta sügisest.
KRISTI PEEGEL
KRISTI PEEGELKogemusnõustaja
Kristi on MTÜ Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühingu üks asutajatest, ühingu juhataja ja kogemusnõustaja.
Kristi on kahe poja ema, vanem neist on põdenud diabeeti alates 2007. aastast.
Kristi on õppinud õigusteadust ja juhtimist, omandanud viimases ka magistrikraadi. Viimased kümme tööaastat on ta pühendanud 1. tüüpi diabeedile: perede toetamisele, haridusasutuste nõustamisele, diabeediga toimetuleku uurimisele, toetavate teenuste arendamisele ja koolituste läbiviimisele. Tööks diabeediga on ta läbinud teemakohaseid täiendkoolitusi Eestis ja välisriikides.